جمعه ٣٠ ارديبهشت ١٤٠١ - 
1 2 3
 
منو اصلی
صفحه اصلي > واحد های تابعه > واحد ارزشیابی دانشجو > معرفی واحد ارزشیابی دانشجو  

 

 

واحد ارزشیابی دانشجومرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی

ارزيابي يا ارزشيابي عبارت از فرآيند نظام مند گردآوري، تحليل و تفسير داده ها به منظور ارزش گذاري و قضاوت ميباشد. آزمونها از انواع رايج ارزيابي هستند كه در سيستم آموزشي صورت مي گيرند. ارزیابی، فعالیتي فوقالعاده مهم است که همه اساتید دانشگاه به طور عمیقی با آن درگیر هستند.  این وظیفه مدرسان است كه اطمینان حاصل كنند که ارزیابی دانشجويان معتبر، عادلانه و مربوط به اهداف درس است. صلاحیت مدرسان پزشکی در ارزیابی دانشجويان باید شامل درک اصول اساسی ارزیابی، شناخت مزایا و معایب روش‏های مختلف ارزیابی و در اختیار داشتن توانایی انتخاب و پیاده‏سازی يك ابزار سنجش باشد که آنچه كه برای ارزیابی مورد نظر است را ارزیابی مي‏كند.

همچنین درک بیشتری از محدودیت‏های ارزیابی دانشجويان وجود دارد. آزمون‏ها تصاویر فوری از عملکرد دانشجويان در یک زمان معین هستند. آنها ممکن است ابعاد گسترده‏تري از شایستگی دانشجويان را تشخیص دهند يا ممكن است تشخيص ندهند. بنابراین  توسعه برنامه ارزیابی جامع و مترقی لازم است تا با ابزارهای ارزیابی متعدد كه هر يك همراه با نقاط قوت خاص هستند سنجش بهتری از وضعیت دانشجو به عمل آورد. سؤال چند گزینه‏ای غنی از زمینه، مورد بالینی کوتاه، ارزیابی بالینی عینی ساختار یافته و ارزیابی مبتنی بر کار، برخی از نوآوری‏هایی هستند که مورد قبول واقع شده‏اند. هنگامی که آنها به صورت منطقي ترکیب شوند، احتمال بیشتری برای ارائه تشخیص جامع و دقیق‏تر از صلاحیت دانشجويان وجود دارد.

برای برگزاری آزمون های موفق تر و ارزیابی کامل تر از دانشجویان در سطوح مختلف، باید اعضای هیات علمی و نیز دانشجویان با انواع آزمون ها آشنا باشند و گروه های بالینی و علوم پایه در مقاطع مختلف بر حسب نیاز های آموزشی و کوریکولوم خود برای آزمون ها برنامه ریزی داشته باشند و نیز برنامه قبلی خود را به صورت تکوینی ارزشیابی کرده و بتوانند برای بهبود و ارتقای آن تلاش کنند.

واحد ارزشیابی دانشجو در مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با با کمک اعضای علاقمند و مجرب در قالب کمیته ارزشیابی دانشجو فعالیت می کند. اهداف این واحد عبارتند از:

·        بررسی مشکلات موجود آزمون ها در دانشکده ها و تلاش برای رفع آنها

·        نیاز سنجی دانشکده ها برای ارتقا و توانمند سازی اعضای هیات علمی با برگزاری کارگاه های آموزشی لازم

·        ارتقای کیفیت آزمون ها با تاکید بر آزمون های غیر حضوری و مجازی

 

این واحد با هدف بهبود کیفیت آزمون ها در گروه های مختلف بالینی و علوم پایه در دانشکده های مختلف آماده جذب نظرات و تجربیات همه اعضای هیات علمی علاقمند و با تجربه می باشد.

 


 

پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.